Pożyczka hipoteczna

Pożyczką hipoteczną nazywamy pożyczkę, której głównym zabezpieczeniem finansowym jest nieruchomość, do której pożyczkobiorca posiada prawo własności – nieruchomość taka nie może być pokryta żadnym zobowiązaniem, ani kredytem. W większości wypadków taka pożyczka posiada charakter długoterminowy, a wartość nie przekracza 70%. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wartość pożyczki równa się 100% ceny danej nieruchomości. W tym, miejscu warto też wspomnieć, że pożyczka różni się od kredytu hipotecznego celem jej przeznaczenia, a mianowicie uzyskane środki finansowe mogą zostać przeznaczone na dowolnie wybrany cel, niezwiązany z działalnością finansową. Zazwyczaj różnica wiąże się także z niższym oprocentowaniem niż kredyt, z uwagi na zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomość.

Kredyt natomiast zaciągany jest pod nieruchomość, która ma się stać własnością pożyczkobiorcy – mieszkanie lub dom, za pieniądze, które od banku chcemy pożyczyć. Dopiero po całkowitej spłacie kredytu, stajemy się właścicielem nabytej nieruchomości. Pożyczka hipoteczna jest bardzo korzystną formą sfinansowania dowolnych celów pożyczkobiorcy. Wymaga jednak dokonania odpowiednich wpisów w księdze wieczystej, a także przejścia skomplikowanej i kosztowej procedury. W przypadku zaciągania takiej pożyczki wiele banków wymaga od swoich klientów wyceny nieruchomości (koszt około 400-500 zł), ubezpieczenia pomostowego (do czasu wpisania zmian w księdze wieczystej), które stanowi około 1% kwoty,a czasami nawet ubezpieczenia na życie. Dobrą wiadomością jest fakt, że koszty związane z wpisaniem obciążenia do księgi wieczystej spadły z kliku tysięcy złotych do około 500 zł.

Zdaniem wielu ekspertów, konkurujące banki będą obniżały swoje wymagania i upraszczały procedurę zaciągania pożyczki. Warto też wspomnieć, że szacowane jest obniżenie oprocentowania. Na chwilę obecną jest ono wyższe o około 1-2% od standardowego kredytu hipotecznego. Dlatego podczas zaciągania takiego rodzaju pożyczki można swobodnie targować się z przedstawicielem banku, a jeżeli sytuacja się nie zmienia, to należy zastanowić się nad kwestią zmiany banku.

Mówiąc o pozytywnych stronach zaciągania pożyczki hipotecznej zapomina się
o poinformowaniu nas o jej wadach. Najłatwiej opisać to na przykładzie zakupów na raty. Jeżeli pożyczamy na nową pralkę lub samochód, to w przypadku nie spłacania rat, komornik wkracza do łazienki, albo odbiera nam kluczyki do auta. W przypadku braku spłaty pożyczki hipotecznej, ostatecznym rozwiązaniem jest licytacja zastawionej nieruchomości.

Dlatego proponujemy dobrze zastanowić się nad zaciągnięciem takiego zobowiązania i przeanalizować, czy będziemy w stanie spłacić zaciągnięty dług. W innym wypadku możemy więcej stracić niż zyskać.

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Google Plus
Google Plus
Google Plus