Kredyt odnawialny

Kredyt odnawialny jest często powiązany z rachunkiem osobistym, dlatego też traktowany jest jako stała część pakietu w ramach porozumienia o rachunku oszczędnościowo rozliczeniowym. Nie jest on jednak oficjalnie opisany i zdefiniowany. Przyjmuje się jednak , że jest to kredyt, z którego możemy korzystać w całości lub częściowo – w zależności od informacji zawartych w umowie.

Kredyt odnawialny często mylony jest z debetem. Należy w tym miejscu zaznaczyć,
że największą różnicą pomiędzy nimi jest fakt, że debet jesteśmy zmuszeni spłacić pod koniec miesiąca, natomiast w przypadku kredytu odnawialnego mamy na to 12 miesięcy od daty przyznania nam limitu kredytowego lub innych informacji zawartych w umowie pomiędzy stronami.

Jak wskazuje sama nazwa produktu, a także największa zalety tego rodzaju kredytu – to odnawialność. Możemy w całości lub też częściowo wykorzystać jego nakład, a każda wpłata na nasze konto spowoduje zmniejszenie zadłużenia, a dzięki temu otrzymamy możliwość ponownego skorzystania z dodatkowych pieniędzy. Dzięki temu każdy klient może uniknąć dodatkowych wizyt w banku, podpisywanie kolejnych dokumentów i sprawdzania zdolności kredytowej. Warto też wspomnieć o jednym z największych plusów wykorzystania takiego rozwiązania, a mianowicie mowa tu o odsetkach, które w przypadku kredytu odnawialnego liczone są od kwoty, którą wykorzystamy, a nie jak w większości przypadków od całej kwoty kredytu. Nawet jeżeli wystąpi sytuacji, w której nie spłacimy całej kwoty zadłużenia, to odsetki w dalszym ciągu będą liczone od kwoty pomniejszonej,
a nie całej sumy pożyczki.

Opcja kredytu odnawialnego jest stosowana dosyć powszechnie, natomiast należy się liczyć
z sytuacją, iż jedynie osoby, które posiadają dobrą historię rachunku osobistego, gwarantującą systematyczne wpływy na rachunek bankowy mogą liczyć na przyznanie kredytu. Dlatego warto przed wystąpieniem o wniosek na ten kredyt sprawdzić, czy nasze dochody i historia operacji są wyrównane i księgowane w sposób regularny. W innym wypadku może stanowić to problem z przyznaniem kredytu. Ważnym elementem dotyczącym przyznania pożyczki jest wysokość miesięcznych dochodów. Należy liczyć się z sytuacją iż większe dochody będą stanowiły możliwość otrzymania większego limitu kredytowego.

Należy wspomnieć tu także o nielogicznych negatywnych stronach kredytu odnawialnego,
a mianowicie nieprzerywanej dostępności oferowanej nam gotówki. Dlatego też kredyt ten zalecany jest osobom rozsądnym, które potrafią gospodarować swoimi środkami finansowymi i nie popadać w niepotrzebną rozrzutność. Radzimy więc, aby ten kredyt traktować jako zabezpieczenie w przypadku nieprzewidzianych wydatków, a nie jako źródło finansowania naszych chwilowych zachcianek.

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Google Plus
Google Plus
Google Plus